КГУ «Общеобразовательная школа №5 города Атбасар отдела образования по Атбасарскому району управления образования по Акмолинской области»

Қазақстан Республикасының Президенті

ТОҚАЕВ ҚАСЫМ-ЖОМАРТ КЕМЕЛҰЛЫ

1953 жылы 17 мамырда Алматы қаласында (қазіргі Алматы) дүниеге келген. Әкесі-Кемел Тоқаев (1923-1986), Ұлы Отан соғысының қатысушысы, белгілі жазушы, қазақ әдебиетіндегі детективтік-шытырман оқиғалы жанрдың негізін қалаушы. Анасы-Тұрар Шабарбаева (1931-2000), Алматы педагогикалық шет тілдер институтында жұмыс істеген.

К. к. Тоқаев 1975 жылы Мәскеу мемлекеттік Халықаралық қатынастар институтын (МГИМО) бітіріп, КСРО-ның ҚХР-дағы Елшілігінде диплом алдындағы тағылымдамадан өтті, 1983-1984 жылдары Пекин лингвистикалық институтында тағылымдамадан өтті. 1992 жылы Ресей Федерациясы Сыртқы істер министрлігінің Дипломатиялық академиясын бітірді.

Еңбек жолын 1975 жылы КСРО Сыртқы істер министрлігінде бастады және Сингапур Республикасындағы кеңес елшілігіне жұмысқа жіберілді. 1979 жылы КСРО СІМ аппаратына оралды. 1984-1985 жылдары КСРО СІМ-де жұмыс істеді, содан кейін Қытай Халық Республикасындағы кеңес елшілігіне жіберілді, онда 1991 жылға дейін екінші хатшы, бірінші хатшы және кеңесші қызметтерінде жұмыс істеді.

1992 жылы ҚР Сыртқы істер министрінің орынбасары болып тағайындалды. 1993 жылы ҚР Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары болды. 1994 жылы ҚР Сыртқы істер министрі болып тағайындалды. 1999 жылы наурызда ҚР Премьер-Министрінің орынбасары болды. 1999 жылдың қазан айында Парламенттің келісімімен Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен ҚР Премьер-Министрі болып тағайындалды. 2002 жылдың қаңтарында ҚР Мемлекеттік хатшысы – Сыртқы істер министрі болды. 2003 жылдан 2007 жылға дейін – ҚР Сыртқы істер министрі. Бұл қызметте ядролық қаруды таратпаудың жаһандық процесіне белсенді қатысты.

2007 жылғы қаңтарда Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы болып сайланды. 2008 жылы Қазақстан Парламенті жоғарғы палатасының спикері ретінде ЕҚЫҰ Парламенттік Ассамблеясының вице-президенті болып сайланды.

2011 жылғы наурызда БҰҰ Бас хатшысының орынбасары, Женевадағы БҰҰ бөлімшесінің Бас директоры, сондай-ақ қарусыздану жөніндегі конференцияда БҰҰ Бас хатшысының жеке өкілі болып тағайындалды. Сондай-ақ қарусыздану жөніндегі конференцияның Бас хатшысы қызметін атқарды. ТМД Сыртқы істер министрлері кеңестерінің және Шанхай ынтымақтастық ұйымының төрағасы болып сайланды.

2013 жылғы 16 қазанда Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы болып қайта сайланды.

2019 жылғы 20 наурызда Қазақстан Республикасының Президенті ретінде ант берді.

2007 жылдан бастап "Нұр Отан" партиясының және "Нұр Отан" партиясының Саяси кеңесі Бюросының мүшесі. Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Мүшесі. Төтенше және Өкілетті Елші. Саясаттану ғылымдарының докторы. Дүниежүзілік гуманитарлық және жаратылыстану ғылымдары Академиясының толық мүшесі. Мюнхендегі қауіпсіздік конференциясының "данышпандар Кеңесінің" мүшесі. Шэньчжэнь университетінің (ҚХР) және Ресей Федерациясының СІМ Дипломатиялық академиясының құрметті профессоры. Халықаралық қатынастар жөніндегі Қазақстан кеңесінің құрметті президенті. Женева дипломатия және халықаралық қатынастар мектебінің Құрметті деканы. Орыс өмірбаяндық қоғамының нұсқасы бойынша "Жыл адамы – 2018"лауреаттар тізіміне енді. 13 жыл бойы Қазақстан Үстел теннисі федерациясын басқарды.

Халықаралық қатынастар мәселелері бойынша 10 кітаптың авторы.

Қазақстан Республикасының және шет елдердің көптеген мемлекеттік наградаларымен, сондай-ақ естелік медальдармен марапатталған.

Салауатты өмір салтын жақтаушы. Көркем, саяси және мемуарлық әдебиеттерді оқумен айналысады.

Ажырасқан.

Ұлы-Тимур.