«Ақмола облысы білім басқармасының Атбасар ауданы бойынша білім бөлімі Атбасар қаласының №5 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
КГУ «Общеобразовательная школа №5 города Атбасар отдела образования по Атбасарскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Судың маңызы.

02.02.2018

 

Қазақ тілі мен әдебиет

Су- тіршілік көзі

Мектеп:  Атбасар қаласы

№5 орта мектебі

Күні: 28.11.2017

Мұғалімнің аты: Кенжетаева Катира Газизовна

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар: 12

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Судың маңызы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.Т1Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.

5.А6 Тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау.

5ТБІ.3 Сан есім (бірліктер,ондықтар,жүз,мың) атауларын

білу,орынды қолдану.                                      5.О6Тақырып бойынша үйренген сөздерін

қолдана отырып,мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру.

Сабақтың мақсаты:

 Барлық оқушылар: судың маңызы

туралы қазақ тілінде ақпарат бере алады,жеңіл сұрақтар құрай алады.                                                                                  

Көпшілігі: қазақ тілінде

қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы адамзат үшін судың маңызын айтады,сипаттайды.

Кейбір оқушылар: негізгі идеяны түсінеді,тақырып бойынша ойын жүйелі

жеткізеді,сан есімді орынды қолданады.

Сілтеме:

Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі мен әдебиеті» оқулығы

 

Жаңа сөздер:

Маңызы,тамшы,қоры,тіршілік көзі, күй, сұйықтық,қамқор.

Бағалау критерийі:

*Тыңдалған

мәтіннен сан есімді ажыратадыды.

*Мәтіндегі

ақпараттың өзектілігін ажыратады.

*Мәтін бойынша

сұрақтарға жауап береді.

*Тақырыпқа

сай  зерттеу жұмысын орындайды.

 

Тілдік мақсаттар

 

Тілдік коммуникация барысында сөйлеу және жазу

мәдениетін қалыптастырады

Құндылықтарға

баулу:

 

 

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының маңыздылығы жас

ұрпақ тәрбиелеу, суды үнемдеу, құрметтеу

Пәнаралық

байланыс:

География,математика

Алдыңғы білім:

 

Сусыз өмір жоқ. Сан есім.

Дереккөздер:

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік

Сабақ көрнекілігі:

Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты

суреттенр,карточкалар, су.тұз, лимон,қант

Оқыту әдістері:

Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары

Тапсырмалар:

Сабақ  барысында мұғалім мен оқушының

іс-әрекеті:

 

Тапсырма

Мұғалімнің  іс-әрекеті:

 

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға

психоло-гиялық ахуал туғызу.

 Оқушыларды «Шаттық шеңберіне»

тұрғызамын, сәлемдесіп, сәттілік тілеймін,жоқ оқушыны анықтаймын.

Оқушылар «Шаттық шеңберіне» тұрып, мұғаліммен сәлемдеседі, бір-біріне

жақсылық тілейді.

Өткен

сабақты  тексеру.

Сан есім туралы ережені тексеремін. Кемшіліктерді анықтап, түзетемін.

«Ішкі-сыртқы шеңбер» әдісі арқылы ережені бір-біріне айтады.

Дескриптор арқылы бір-бірін бағалайды «Көршіңе бір

сөйлем таңда »әдісімен бағалайды

1. Қызығушылықты ояту

Жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатына

интерактивті тақтадан

тақырыпқа қатысты слайдтарды көрсетемін.

«Суреттер сөйлейді»  әдісі арқылы

топқа бөлінеді, тақырыпты болжайды

Жеке жұмыс:

 

А)Аудирование.  Тақырыпқа сәйкес шағын мәтінді оқимын.

Сан есімдерді жазып алады,түрін ажыратады, өзін-өзі тексереді, «Бағдаршам» әдісімен бағалайды

Жұптық жұмыс: (тақтамен жұмыс)

Ә)Жазылым.Дұрыс,сауатты жазуға

машықтандыру үшін 98 - беттегі,3- тапсырманы орындатамын.

Әр топ сөйлемдерге екі сұрақ қойып, сұхбаттасады.

«Бағдаршам»

әдісімен бағалайды

Сергіту сәті:

Музыка қойып,  сергіту сәтін жүргіземін.

 Ойынның шартын орындайды.

ІІ.Мағынаны тану

1.Сөздікпен жұмыс.  Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты

жаңа сөздермен таныстырамын, аудармасын айтамын.                        Оларды оқимын, оқушылармен

қайталаймын, сұрақ  қоямын.

Тыңдалым.Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды,мұғаліммен бірге

оқиды.Айтылым  Жаңа сөздердің дұрыс айтылуымен

ауызша жаттығу орындайды.

Топтық жұмыс:

2.Мәтіналды жұмыс.                    

А)Айтылым.Дұрыс айтуға,жаңа ақпаратты қабылдауға

машықтандыру үшін 99-беттегі,                                    

5-тапсырманы орындатамын

 

 

Айтылым. Мәтінді оқиды.Мәтінге сүйеніп,ақпараттың дұрыстығын тексереді.

Түсіндіреді.

«Көршіңе бір сөйлем таңда» әдісімен бағалайды

 

ІІІ. Ой толғаныс. Топтық жұмыс.

 

Зерттеу жұмысы. Оқулықтағы

99-беттегі,               8- тапсырманы

орындатамын.

Айтылым.

Әр топ суға тән белгілерді айтады,практикалық жолымен дәлелдейді.

«Бас бармақ» әдісімен бағалау

ІV.Бекіту:

Тақырыпқа қатысты мақал-мәтелдерді құрауларын сұраймын,

олардың түйінді сөзін анықтатамын.                        "5 сұрақ "

стратегиясы арқылы оқушылар меңгерген білімдерін жинақтаймын

Тақтада тақырыпқа қатысты жалпы постер құрайды.(суреттері арқылы)                              - Не

білдім?                                  - Не үйрендім?

- Бұл не үшін керек?

- Судың маңызы  қандай?

-Тағы да не білгім келеді?

V.Бағалау:  

Формативті бағалау.Оқушылардың бағалауы бойынша

қорытынды бағаны өзім қоямын.

«Жеке әңгіме» техникасы бойынша бағаланады.

Топ бақылаушыларға сөз беріледі

VІ Үй жұмысы:

 97-бет,1-тапсырма.

 

99-бет,6-тапсырма

Жұмбақты шешу,сурет салу.

Сан есімдерді қолдану.

VІІ. Рефлексия:

Тақтаға бүгінгі сабақтың өтілуі барысын сипаттайтын

(ашық бұлт- тақырып),              

(ағаш – сабақ),                     

суреттерін ілемін.

 

 

Оқушылар өзіне ұнаған суреттің тұсына «Тамшы»- алған білімдерін желімқағаздарын

жапсырады.

Жребий арқылы оқушылар рефлексия жасайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз

оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



Мен  сабаққа

мақсат қойғанда ,әдіс- тәсілдерді таңдағанда:                                       (Т-К-О) әдісін (ЖЖ), «Суреттер

сөйлейді» әдісін (Ж),    өз

ойларын  фактілермен, мысалдармен

білдіреді (ТО) – қолданып саралау жүргіздім. Оқушыларды топқа бөлгенде,олардың

білім деңгейлерін бағаладым.

 1.Бағалау: «Шапалақ» әдісі, Өзара бағалау

«Түрлі түстер» әдісі, бір-бірін бағалау «Көршіңе бір фраза таңда», сабақ

соңында «5 сұрақ»әдісін қолдандым. Мен оқушылардың материалды игерген

деңгейін   бағаладым

.

1.Сергіту сәті: «Табиғат»  музыкасын

тыңдап,жаттығу шартын орындады.                                               

2.АТК –ні қолданғанда қауіпсіз ережелерді ұстандым.

3. Әр тапсырмаға белгілі уақыт беріп отырдым.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу

мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма және неліктен

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға

қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не

нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 1196


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст