"Математиканы оқытудың 8 себебі (сіз гуманитарлық болсаңыз да)"

02.03.2023
Көбінесе математика мұғалімдеріне " Маған сіздің математикаңыз не үшін қажет? Мен лингвист боламын!"көптеген мұғалімдерге гуманитарлық кемсітушіліктің не үшін қажет екенін түсіндіру қиын. Мен сізге гуманитарлық болсаңыз да, математиканы оқытудың 8 себебін ұсынамын.
1. Математика ойлауды дамытады
Математиканы оқып, есептерді шеше отырып, біз маңыздыларды жалпылауға және бөліп көрсетуге, талдауға және жүйелеуге, заңдылықтарды табуға және себеп-салдарлық байланыстар орнатуға, пайымдауға және қорытынды жасауға, логикалық, стратегиялық және дерексіз ойлауға үйренеміз.
Тұрақты спорттық жаттығулар денені "айдайды", оны сау, күшті және төзімді етеді, сондықтан математикамен үнемі айналысу миды "айдайды" — интеллект пен танымдық қабілеттерді дамытады, ой-өрісін кеңейтеді.
2. Математика сабақтары есте сақтауды үйретеді
АҚШ-тағы Стэнфорд университетінің ғалымдары адамның математикалық есептерді шешу процесін зерттеп, ересектер осы мақсаттар үшін ойлауды және автоматизмге әкелген дағдыларды сол жерде бар жауаптарды жадтан "алу" үшін қолданатынын анықтады.
3. Математика мінезді қатайтады
Математикалық және логикалық есептерді дұрыс шешу үшін зейін, табандылық, жауапкершілік, дәлдік пен дәлдік қажет. Бұл "Мінез бұлшықеттері" неғұрлым жүйелі түрде жаттығса, соғұрлым олар күшейе түседі, балаға оқу міндеттерін ғана емес, сонымен бірге өмірлік мәселелерді де шешуге көмектеседі.
4. Математика үшін Музыка, математика-музыка үшін
Балтимордағы Нотр-Дам колледжінің қызметкері Барбара Хельмрич (Барбара х.Гельмрич) жүргізген кешенді зерттеу орта мектепте музыкалық аспаптарда ойнаған балалардың орта мектепте математикадан айтарлықтай жақсы нәтиже көрсеткенін анықтады.
5. Математика гуманитарлық ғылымдарда өркендеуге көмектеседі
Математика-пәнаралық ғылым, ол физика, география, геология, химиямен тығыз байланысты. Әлеуметтану мен экономика математикадан бөлінбейді, тіпті лингвистика, журналистика сияқты гуманитарлық ғылымдардың көптеген тұжырымдары математикалық модельдер мен ұғымдарға, математикалық және логикалық заңдарға сүйенеді.
6. Математика тұрмыстық есептерді шешу дағдыларын дамытады
Математикалық есептер неғұрлым күрделі болса, оларды шешу үшін соғұрлым көп дағдылар қажет. Математиканың арқасында біз жаман әдеттерден арыламыз:
біз алыпсатарлық емес, тек нақты терминдермен жұмыс жасаймыз;
ақпарат пен ережелерді механикалық түрде жаттап қана қоймай, оларды бағалаймыз;
біз жаңа материалды, жаңа өмірлік сабақты түсіну және меңгеру үшін талдаймыз, ойлаймыз.
7. Математика-табысты мансаптың негізі
Егер 10-15 жыл бұрын шет тілдерін үйрену перспективалы болып саналса, қазір бірнеше тілді еркін меңгеру ешкімді таң қалдырмайды. Енді кәсіби сұраныс көбінесе технологияны түсінуге, ойлау қабілетіне, абстракциялауға және стандартты емес мәселелерді шешуге қабілеттілікке байланысты. IT саласында жұмыс істегісі келетіндерге математиканы білмей-ақ жасау өте қиын.
8. Мәселелерді шешу психологиялық тұрақтылықты дамытады
Математикалық есептерді шешу эмоционалды фонды жақсартуға көмектеседі. Ол мазасыздықты жеңілдетеді, эмоцияларды басқаруға көмектеседі және стресстің алдын алады.
Бұл, әрине, математикамен және жалпы басқа ғылымдармен айналысудың барлық себептері емес. Ғылым-достық, отбасы, спорт, денсаулық, жұмыс және т.б. сияқты кез келген адамның дамуы мен қызметінің ажырамас бөлігі.
Өзіңізді әрдайым және барлық жерде "дамытып отырыңыз"! Сізге сәттілік тілеймін!
Идрисов К. К.